תפוקת קירור המזגן

הקיץ הישראלי יכול להיות קשוח מאוד, ולמעשה גם בסתיו ובאביב יש לא מעט ימים לוהטים. בהתאם מזגן הוא מכשיר נפוץ מאוד: על-פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ב-95% ממשקי הבית יש מזגן (לפני 20 שנה, אגב, הנתון עמד על כ-65% בלבד). באופן טבעי תפוקת קירור המזגן היא הפרמטר החשוב ביותר לבחירת דגם ספציפי, וכאן בעמוד תמצאו מידע שיעזור לכם להבין איך מחשבים את התפוקה ואיך מתאימים אותה לצרכים הספציפיים שלכם.

מה זה BTU?

היחידה המקובלת כיום למדידת תפוקת קירור המזגן היא BTU. השם הוא ראשי תיבות של הביטוי British Thermal Unit, ובעברית: יחידות תרמיות בריטיות. ה-BTU מחליף את היחידה ששימשה אותנו בעבר להערכת עוצמת המיזוג, כוח סוס (פירוט בהמשך העמוד).

ליתר דיוק, הפרמטר שאותו כדאי לבחון לגבי מזגן הוא BTU/H, והכוונה היא לכמה יחידות חום מצליח המכשיר הספציפי לסלק במשך שעה מהחלל שבו הוא מותקן. בהתאם, ככל שהנתון הזה גבוה יותר, המשמעות היא שהמזגן אפקטיבי יותר.

כמה BTU צריך כדי לקרר ביעילות כל חדר?

אחרי שמבינים איך נקבעת תפוקת קירור המזגן, השאלה המתבקשת הבאה היא מהו ה-BTU האידיאלי לכל חלל. עוצמה נמוכה מדי תשאיר את החדר חם והשהות בו תהיה לא נעימה. עוצמה גבוהה מדי תוביל לצריכת חשמל מופרזת ולהוצאות גבוהות יתר על המידה. השיקול המרכזי בחישוב ה-BTU האופטימלי הוא גודל החדר, וליתר דיוק שטח הרצפה.

המשוואה הבסיסית היא 650 BTU לכל מטר רבוע. כך למשל לחדר בגודל 3X4 מ' יתאים מזגן עם תפוקה של 7,800 BTU, ובסלון שהמידות שלו הן 8X5 מ' כדאי להתקין מזגן בעל 26,000 BTU.

עוד חשוב להדגיש שייתכנו הבדלים בין חללים בגודל דומה. אם התקרה גבוהה מהסטנדרט המקובל, נדרש מזגן עם תפוקה גבוהה יותר. אם הסלון והמטבח מהווים חלל פתוח אחד, כדאי להתקין מזגן חזק יותר (בגלל שהמרחב הקולינרי פולט מטבעו חום). לעומת זאת, אם אתם גרים באזור הררי ו/או בצפון הארץ, ייתכן שתוכלו להסתפק במזגן עם פחות BTU, וכך גם בחדרים עם קירות צפוניים (אם כי קיר שפונה צפונה מחייב חימום עוצמתי יותר בחורף).

גם מספר רב של אנשים בחלל מצריך תפוקת קירור גבוהה יותר. אצלנו תוכלו בכל מקרה לבצע קניית מזגן כולל התקנה בהתאמה אישית מדויקת עבורכם.

מה ההבדל בין בדיקת תפוקת קירור המזגן ב-BTU לבין בדיקת כוח סוס?

בעבר מזגנים נמדדו בכוחות סוס, יחידת מידה שנוצרה בימים שבהם המין האנושי השתמש בסוסים כדי לבצע פעולות שונות. גם היום יש מי שעדיין רגילים לדבר על כוח סוס, ולכן כדאי לדעת מהו יחס ההמרה הנהוג בין שתי יחידות המידה: כוח סוס אחד שקול לכ-9,000 BTU.

בהתאם, אם אתם מתלבטים בין אפשרויות שונות של התקנת מזגן עילי או התקנת מזגן מיני מרכזי, תוכלו לבצע גם התאמה כוח סוס לחדר: בחדר קטן יספיק בדרך כלל מזגן בעל כוח סוס אחד, מפני ש- 9,000 BTU מאפשרים לצנן ביעילות חדר של כ-13-14 מ"ר. בסלון נדרש במרבית המקרים מזגן של 2.5-3.5 כ"ס, בהתאם לשטח שלו ולכל המאפיינים שצוינו בפסקה הקודמת.

אולי יעניין אותכם לגלות מה נסתר במזגן ולמה אתם צריכים ניקוי מזגן מקצועי?

השאירו פרטים
השאירו הודעה ונחזור אליכם בהקדם
התקשרו עכשיו: 053-7333983

    תפריט נגישות